ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

   Digital Saat

EN ÇOK OKUNANLAR

Reklam Alanı - 1

Reklam Alanı - 2

EĞİTİM NEDEN ŞART?

Tuncer ERTANA

06 Temmuz 2012, 14:34

Tuncer ERTANA

 Profil Resmi

 TUNCER ERTANA       

 

                                                  EĞİTİM NEDEN ŞART?

 

            Eğitimin insan hayatındaki yeri ve önemini tartışmak için ömür yeteceğini sanmıyorum. Çünkü eğitim; nasıl ki ekmek, su, hava insan için yaşamın olmazsa olmazı ise, eğitim de bu olmazsa olmazların tamamlayıcısı konumundadır.

            Ülkemizde eğitimin değer ve önemi ancak uluslar arası istatistiklerin sonucunda ortaya konabilir. Yoksa ülkemizin Cumhuriyet dönemi okuryazarı ile şimdiki okuryazarını kıyaslamak bizleri yanıltabilir. Eğitim insanların doğuştan ölene kadar aldığı iyi ve kötü bilgilerin insan beynindeki oluşumudur. İşte insanoğlu bu bilgileri olumlu yönde kullandığı zaman eğitimden bahsetmek mümkündür. Bakıyoruz eğitim almış görünen birçok insan yaptığı iş ve eylemlerde insanlığın zararına birçok faaliyetin içinde yer almış ise biz onun eğitimli olduğunu söyleyemeyiz. Eğitimli insan her yönüyle topluma örnek olan insandır. Eğitimli insan topluma bir şeyler verebilen insandır. Kısa sürede olsa gezdiğimiz beş Avrupa ülkesinde eğitimin olumlu yönlerini görmenin hazzını duydum. İnsanların evlerinden çıktıklarında dahi ellerinde kitapların olduğunu, en kısa zaman aralığında dahi ellerindeki kitapları okuduklarını gördük.. Öyle ki insanlar otobüs duraklarında tren garlarında duraklarda ellerindeki kitabı bitirmenin gayretinde olduklarına şahit olduk. Gezdiğimiz sokaklarda en fazla müşterisi olan dükkânların kitap satan yerler olduğunu görünce, ülkem adına üzüntü duydum. Bakıyorsunuz insanlar otobüste, trende vb.yerlerde gerek otururken gerekse ayakta iken boş anını hep kitap okuyarak dolduruyorlar. İşte bunun olumlu sonuçlarını da ülkelerin fiziki şartlarına bakınca daha iyi anlıyoruz. Yollara bakıyorsunuz en ufak bir olumsuzluk yok. Kaldırımlara bakıyorsunuz her yer tertemiz ve düzenli. Şehre bakıyorsunuz sanki bir ressamın tuvaline işlenmiş çiçek demeti gibi düzenli ve göz okşayıcı. Sanki toplumda bir otokontrol sistemi mevcutmuş gibi sistem güzel çalışıyor. Kimse kimsenin hakkına göz dikmiyor. Herkes hakkına riayet ediyor kimse kimseyi bu hususta rahatsız etmiyor. Öyle ki şahit olduğum şu küçük olay dahi eğitimin bir parçası sanırım. Caddeden geçmek için yaya kaldırıma ayağımı uzatmıştım ki birden, karşı geliş yolundan çok ileride bir aracın geldiğini gördüm ve geri çekildim. Fakat aynı aracın birden yolda durduğunu gördüm, o bana ben ona bakarken bana eliyle buyur dediğini görünce bayağı afalladım. Çünkü çok uzaktı ve geçebilirdi ama yayayı görünce kesinlikle araçların yolda beklediğine şahit olduk.

            Bu olay dahi eğitimin insan hayatında ne derece önemli olduğunun bir göstergesidir. Acaba şehirlerin sanki bir tornadan çıkmış gibi aynı hizada ve aynı yükseklikte olması bir devlet zoru muydu? Bunu yetkililere sorduğumuzda bu tür plan ve programların en az 50 yıllık olduğunu ve buna tüm ülke vatandaşının uymasının zorunlu olduğunu belirtmelerini ancak o insanların aldığı eğitimle açıklıya biliriz. Eğitimin bizde olduğu gibi onlarda da aile de başladığını gördük. Bir evladın babasının yanlışını gördüğünde babasını uyardığını ve gerekli yetkilileri de uyardığına şahit olduk. İşte Avrupa neden bizden ileride sorusunun birinci cevabının, eğitim olduğu ortaya çıkıyordu…

 

                                                                                                   TUNCER ERTANA

Bu haber 736 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ALAYINIZI MHP YE BEKLİYORUM02 Nisan 2014

ANKET

Bor-Niğde ve Çevresi İçin Havaalanı/Hızlı Tren Hattı
Tüm Anketler

Site Hit 

   
 

  Sayaç

 Toplam  Ziyaretçi  
 

    KÂBE CANLI YAYIN

       NİĞDETV CANLI

Reklam Alanı - 3

Haberci Grubu 

    facebook-facebook

 

Önemli Linkler

    Bor Belediyesi

 

 

 

===============

===============

Duyuru  

Takvim

2009 - Her Hakkı www.borhaberci.com a aittir. Bu Site NMEDYA Kuruluşudur. Sitemiz Basın Ahlak Yasasına Uyar. Sitemizde yayınlanan haber ve fotoğraflar izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır. Sitemizde yayınlanan makalelerden yazarı,yapılan yorumlardan yorumcusu sorumludur. Harici sayfalara açılan linklerden sitemiz sorumluluk almaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi